Napisałem ostatnio poniższy…

Napisałem ostatnio poniższy tekst na pewnym forum PC, z którym dosyć mocno się zżyłem przez ostatnie 17 lat. Kilka osób stwierdziło, że to dobry temat dla wykopu… Więc spróbujmy!

Nie mam technicznego wykształcenia, ale pasja komputerowa towarzyszyła mi od najmłodszych lat. Czas jednak płynie, wiele się zmienia, a ostatnio szczególnie – z namiętnego ”komputerowca” musiałem się stać… prawie lekarzem oraz prawie bioinżynierem. Ale może to Was zaciekawi.

Wiecie co to jest druk 4D? A skanowanie przestrzenne i tworzenie obrazu 3D?
Wreszcie co to jest biowchłanialny polimer?

Zaraz Wam napiszę, ale zacznę od tego, że moje komputerowe pasje, które nie raz wyrażałem, przydają mi się w ratowaniu życia mojego niespełna 3 letniego dziecka. Dzięki nim mogę w miarę sensownie rozmawiać np. z prof. bioinżynierii z Bostonu.

Co mnie dopadło? – mam syna, któremu nieprawidłowo rozwijający się kręgosłup miażdży narządy wewnętrzne i dopóki mu nie wstawimy prętów magnetycznych wzdłuż kręgosłupa, trzeba zabudować część narządów pancerzem 4D wykonanym z polimeru bioabsorb. Wyobraźcie więc sobie, że rozcina się klatkę piersiową i otacza narządy strukturą trójwymiarową – oczywiście z każdej strony. Ta struktura powstaje jako wynik skanowania pacjenta i jest drukowana na drukarce 3D, chociaż wydruk określa się mianem 4D. To czwarte ”D” oznacza, że struktura utrzymuje swe właściwości wraz z rozwojem organów, czyli zmienia kształt nie tracąc swej funkcji. A po pewnym czasie… znika. Znika, bo jest biowchłanialna. Niesamowite jest jeszcze to, że amerykanie dysponują polimerem, który utrzymuje swoje cechy w okresie od 2 do 4 lat, gdzie w Polsce lekarze słyszeli o polimerze 3-6 miesięcznym. Ot taki kosmos!

W końcu wstawimy też te pręty. I kolejna ciekawostka techniczna – pręty można rozsuwać, czyli wydłużać w ciele człowieka. Pod wpływem pola magnetycznego.

Moje pasje pomagają więc ogarniać zagadnienie. Nigdy nie wiemy co i do czego się przyda.

Niestety muszę nazbierać 3 mln PLN. Gdyby ktoś nam chciał pomóc warto tu zerknąć: www.siepomaga.pl/jazdakarola

Wkrótce zobaczycie nas też w telewizji.

Jeśli Was zainteresuje temat, chętnie napiszę więcej.

Sprawa ma wiele warstw i jest trudnym do opisania przeżyciem. Łączy emocje z nauką. Łącze różne dziedziny naukowe, głównie medycynę z bioinżynierią. A emocje? – są zawsze tam, gdzie walka toczy się o życie.

#nauka #jazdakarola #ciekawostki #technologia #medycyna #swiat