Prawdzie dzieło sztuki…

Prawdzie dzieło sztuki rusznikarskiej- muszkiet powtarzalny Kalthoff, prawdziwy Winchester XVII wieku.
Muszkiet posiadał dwa magazynki, pierwszy w kolbie (na proch), drugi pod lufą (na kule), niektóre posiadały również trzeci magazynek (proch na panewkę). Różne wersje tego muszkietu mogły pomieścić od 5 do 7 strzałów, chociaż rzekomo istniały również wersje dwunastostrzałowe. Wcześniejsze konstrukcje posiadały zamek kołowy, późniejsze- skałkowy. Aby przeładować broń należało ją skierować do góry a następnie przesunąć dźwignię przeładowania o 180 stopni w przód i w tył (jak w westernowych „lewarach”). Duńska Gwardia Królewska została wyposażona w ok. setkę tych cudów inżynierii. Broń ta była użyta w czasie oblężenia Kopenhagi i podczas wojny skańskiej.
Dodam jeszcze że Kalthoff to nie nazwisko wynalazcy tej broni i jej mechanizmu (jest oni nieznany) lecz rodziny rusznikarskiej, która zajmowała się ich wytworzeniem.
W komentarzach wrzucę rysunki mechanizmu.

#bron #strzelectwo #gunboners #gunporn #militaria #wojsko #historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #technologia #czarnoprochowce #czarnoprochowycontent #gruparatowaniapoziomu

Powered by WPeMatico