Dzisiejsza Prasówka…

Dzisiejsza Prasówka Technologiczna dostarczy Wam wiedzy dotyczącej usprawnienia procesów zachodzących w ReactJS i Angular oraz na temat tego, jak zabezpieczyć dane przed odczytem przez obcy serwer. Poznacie również dalsze losy twórcy WikiLeaks oraz firmy Huawei, która miała ostatnio sporo kłopotów. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

————
-> Zapisz się na mirkolistę: https://mirkolisty.pvu.pl/list/kqLmWfjCV96YaWzk
-> AlertTag: #justnewsit
————

#frontend

1. Poznajcie Frontity, framework #react przypominający nieco Gatsby lub Next, ale łatwiejszy do opanowania i w 100% skupiony na #wordpress.

Więcej na ten temat:
https://www.reddit.com/r/alphaandbetausers/comments/bek5ax/web_developers_frontity_a_react_framework_to/

2. Biblioteki #angular to świetny sposób na organizowanie kodu. Dzięki poniższemu tekstowi poznasz m.in. taksonomię bibliotek ze względu na cel, który mają spełnić oraz dowiesz się nieco więcej na temat lazy loadingu.

Więcej na ten temat:
https://medium.com/@tomastrajan/why-and-how-to-lazy-load-angular-libraries-a3bf1489fe24

3. Jeśli na co dzień pracujesz w ReactJS i chciałbyś usprawnić pewne procesy, to pewnie zainteresuje Cię tekst, który w przystępny sposób przedstawia 6 sposobów na wydatną poprawę jego performance’u.

Więcej na ten temat:
https://itnext.io/6-tips-for-better-react-performance-4329d12c126b

4. Jeśli nie poznałeś jeszcze możliwości React Hooks, to teraz jest na to dobry moment. Poniższy tutorial pomoże Ci od podstaw stworzyć demonstracyjną apkę React Native przy użyciu Hooks i Crowdbotics.

Więcej na ten temat:
https://medium.com/crowdbotics/build-a-react-native-app-with-react-hooks-5498e1d5fdf6

5. [wideo] Vue.js nazywany jest “progresywnym frameworkiem #javascript”. Jeśli zastanawiasz się, o co właściwie w tym chodzi, to mamy dla Ciebie świetny, bardzo aktualny tutorial, który poprowadzi Cię w ten świat od samego początku.

Więcej na ten temat:
https://laraveltutorial.info/videos/learn-vue-js-full-course-for-beginners-2019/

————

#backend

1. Zagadnienia związane z bezpieczeństwem zawsze cieszą się dużym powodzeniem, bo zawsze jest coś, co można by w tej materii poprawić. Jeśli interesuje Cię kreatywne podejście do cybersecurity, to z poniższego tekstu dowiesz się, jak zabezpieczyć dane przed odczytem przez obcy serwer.

Więcej na ten temat:

https://geek.justjoin.it/of-cors-its-safe-zabezpieczenie-przed-odczytem-danych-przez-obcy-serwer/

2. Mapy ciepła (heatmaps) są często używane np. do obrazowania częstotliwości występowania różnych eventów. Na rynku mamy różne narzędzia do tworzenia takich map, ale zawsze można napisać swoje – np. w #python, czego dotyczy poniższy tutorial.

Więcej na ten temat:
https://www.geodose.com/2018/01/creating-heatmap-in-python-from-scratch.html

3. Pair programming ma zarówno wielkich zwolenników, jak i zaciekłych przeciwników. Dowiedz się, jakie korzyści może przynieść programowanie w parze z kompilatorem Roslyn.

Więcej na ten temat:
https://geek.justjoin.it/programowanie-w-parze-z-kompilatorem-roslyn/

4. To już druga część poradnika dotyczącego tworzenia mikroserwisów z Spring Bootem i Spring Cloudem. Jeśli przegapiłeś pierwszą część, to oczywiście również znajdziesz do niej link.

Więcej na ten temat:
https://itnext.io/microservices-with-spring-boot-and-spring-cloud-20f689b17fc7

5. Przeczytaj relację z historycznego spotkania, które niedawno miało miejsce w Seattle. Grupie Puget Sound Programming Python (PuPPy) udało się zebrać twórców m.in. Javy i Pythona, z którymi dyskutowano na temat tworzenia i utrzymywania języków.

Więcej na ten temat:
https://thenewstack.io/a-conversation-with-the-creators-behind-python-java-typescript-and-perl/

————

INNE

1. Julian Assange, jeden z założycieli portalu #wikileaks, został aresztowany przez brytyjską policję zaraz po tym, jak władze Urugwaju pozbawiły go udzielanego przez siedem lat azylu. Aktywista boi się ekstradycji do USA, gdzie może odpowiadać karnie za ujawnianie tajnych informacji.

Więcej na ten temat:
https://geek.justjoin.it/julian-assange-aresztowany-obawia-sie-zarzutow-ze-strony-usa/

2. #huawei może rozwijać sieć 5G w Niemczech. W przeciwieństwie do władz USA, niemieccy włodarze wycofali się z planów powstrzymania kontrowersyjnej chińskiej korporacji przed ekspansją.

Więcej na ten temat:
https://www.chip.pl/2019/04/niemcy-nie-pojda-w-slady-usa-huawei-moze-rozwijac-siec-5g/

3. Problemów z bezpieczeństwem ciąg dalszy. Tym razem niepowołane osoby miały dostęp do kont mailowych hostowanych przez #microsoft. Nie wiadomo w jaki sposób hakerzy weszli w posiadanie danych umożliwiających zalogowanie się jako pomoc techniczna.

Więcej na ten temat:
https://geek.justjoin.it/outlook-zagrozony-hakerzy-mieli-dostep-do-kont-microsoftu/

4. Właśnie wpadli twórcy jednego z największych miejsc w dark webie, które umożliwiało zakup nielegalnych substancji. Wszystko dzięki wypłatom dokonywanym w bankomatach na Manhattanie.

Więcej na ten temat:
https://www.wired.com/story/sinmed-dark-web-manattan-district-attorney-atm-withdrawals/

5. #facebook pracuje nad własnym wirtualnym asystentem, który miałby stanowić konkurencję dla Alexy i Siri. Podobno niejawne prace trwają już od 2018 roku. Asystent ma znaleźć zastosowanie głównie w ramach obsługi sprzętu do rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej.

Więcej na ten temat:
https://www.onet.pl/?utm_source=www.komputerswiat.pl_viasg_komputerswiat&utm_medium=referal&utm_campaign=leo_automatic&srcc=ucs&pid=0ee6f643-2579-4128-975d-da63545a5bc2&sid=07372b08-f780-4b33-9df9-1b765bfb7d0f&utm_v=2

#naukaprogramowania #programowanie #programista15k #technologia #informatyka #ciekawostki