@JustJoinIT: Czołem Mirki! (…

@JustJoinIT: Czołem Mirki! ( ͡° ͜ʖ ͡°) Mamy dla Was kolejną Prasówkę Technologiczną, czyli zbiór linków z ciekawostkami i tutorialami! (✌ ゚ ∀ ゚)☞

————
-> Zapisz się na mirkolistę: https://mirkolisty.pvu.pl/list/kqLmWfjCV96YaWzk
-> AlertTag: #justnewsit
————

#frontend

1. Jeśli zamierzasz rozwijać się w obszarze #reactjs, to trafiłeś w odpowiednie miejsce. Niedawno powstał świetny projekt #opensource zbierający mnóstwo ciekawych narzędzi. Zawiera materiały dotyczące różnych komponentów, budowania bibliotek, zarządzania danymi czy #testing.

Więcej na ten temat:
https://react.explore-tech.org/

2. Właśnie wyszedł React 0.59.0-rc.0, więc to dobry moment, by zapoznać się z React Hooks. Czym są i jak je używać? Tego dowiecie się z poniższego materiału.

Więcej na ten temat:
https://github.com/facebook/react-native/releases/tag/v0.59.0-rc.0

3. [wideo] Mohamed Meligy tłumaczy, jak użyć Ngrx, aby otrzymać wszystkie benefity płynące z używania #redux, w tym używania bibliotek Redux i narzędzi developera. Opowiada również o połączeniu Ngrx z RXJS, które może dać jeszcze lepsze efekty, niż Redux sparowany z React.

Więcej na ten temat:
https://www.youtube.com/watch?v=ebGGqfeU08c&feature=youtu.be

4. Jeśli kiedykolwiek wykonywałeś złożone przetwarzanie i manipulację tekstem w #javascript, to z pewnością docenisz nowe funkcje wprowadzone w ES2018. Dowiedz się, jak najnowsza edycja poprawia możliwości przetwarzania tekstu w JS.

Więcej na ten temat:
https://www.smashingmagazine.com/2019/02/regexp-features-regular-expressions/

5. Dlaczego startupy wolą używać React Native do tworzenia aplikacji mobile? Poniższy tekst może pomóc rozwiać wątpliwości dotyczące tego zagadnienia.

Więcej na ten temat:
https://aglowiditsolutions.com/blog/react-native-for-mobile-app-development/

————

#backend

1. Dowiedz się, jak Twój model danych wpływa na pamięć masową dzięki przygotowanemu przez Joe Conwaya opracowaniu skierowanym do użytkowników PostgreSQL.

Więcej na ten temat:
https://info.crunchydata.com/blog/how-your-postgresql-data-model-affects-storage

2. Craig Kerstiens na swoim blogu tłumaczy, dlaczego ogarnianie SQL to jedna z ważniejszych rzeczy, których możesz się nauczyć.

Więcej na ten temat:
http://www.craigkerstiens.com/2019/02/12/sql-most-valuable-skill/

3. Zapraszamy do lektury tekstu dotyczącego wydanego we wrześniu Azure Functions 2.0 GA. Robert Witkowski i Wojciech Suwała, specjaliści z ASC LAB, tłumaczą m.in. jakie są najważniejsze funkcje Azure Functions i dlaczego serverless ma znaczenie.

Więcej na ten temat:
https://geek.justjoin.it/sprawdzilismy-czy-azure-functions-2-0-jest-gotowa-do-wdrozen-produkcyjnych/

4. Często mówi się, że jedną z trudniejszych do opanowania rzeczy dla developera jest rekursja. Jednakże, jeśli jest prawidłowo zaimplementowana, rekursja jest piękna i prosta.

Więcej na ten temat:
https://kuby.ca/recursion-is-difficult-in-postgresql/

5. Większość developerów kojarzy Ruby z projektowaniem obiektowym i słusznie: charakterystyczne dla niego jest to, że wszystko w nim jest obiektem. Może warto jednak skorzystać z możliwości, jakie daje nam programowanie funkcyjne?

Więcej na ten temat:
https://geek.justjoin.it/dlaczego-powinienes-czesciej-korzystac-z-programowania-funkcyjnego-w-ruby/

————

INNE

1. Istnieje podejrzenie, że Google zacznie budować własne procesory. Technologiczny gigant zebrał kilkunastu specjalistów, którzy w swoich CV mają firmy takie jak #intel, #qualcomm czy #nvidia.

Więcej na ten temat:
https://www.chip.pl/2019/02/google-buduje-zespol-zajmujacy-sie-procesorami/

2. Simple Social Buttons, popularna wtyczka do WordPressa umożliwiająca administratorom umieszczanie przycisków udostępniania prowadzących do social media, miała poważną lukę bezpieczeństwa.

Więcej na ten temat:
https://www.chip.pl/2019/02/popularna-wtyczka-do-wordpressa-stanowi-zagrozenie/

3. Microsoft ostrzega przed korzystaniem z własnego oprogramowania. A dokładniej z przeglądarki Internet Explorer, z której korzysta więcej osób, niż z Edge, który jest znacznie bezpieczniejszy.

Więcej na ten temat:
https://www.chip.pl/2019/02/microsoft-ostrzega-przed-internet-explorerem/

4. Alan Turing, brytyjski naukowiec nazywany często ojcem informatyki i sztucznej inteligencji, został wybrany najważniejszym człowiekiem XX wieku w plebiscycie organizowanym przez telewizję BBC.

Więcej na ten temat:
https://geek.justjoin.it/alan-turing-uznany-za-najwybitniejsza-postac-xx-wieku/

5. Była pracowniczka amerykańskich służb została oskarżona o szpiegostwo w celu niesienia pomocy irańskim hakerom. Prawdopodobnie udało jej się przekazać im tajne informacje.

Więcej na ten temat:
https://thehackernews.com/2019/02/iran-hacker-wanted-fbi.html

#naukaprogramowania #programowanie #programista15k #technologia #informatyk #ciekawostki