pokaż spoiler edited -…

pokaż spoiler edited - literówka( ͡° ͜ʖ ͡°)

Zapraszam do obserwowania tagu #prasowkanaukowa gdzie co kilka dni będę postował krótkie podsumowania ze ciekawych wieści świata naukowego (i okolic)

Halo network / Halo drive
Wszyscy czekamy na zdjęcie czarnej dziury i w miedzy czasie polecam to wideo traktujące o teoretycznym użyciu czarnych dziur jako grawitacyjnej katapulty dla statku kosmicznego. Naprawdę polecam, twórca pracuje w departamencie Astrofizyki w Columbia University.
https://www.youtube.com/watch?v=ZevUW__aMZE

Dzień w którym zginęły dinozaury
Udało się znaleźć bezpośrednie ślady katastrofy która przyczyniła się do wyginięcia dinozaurów, szczątki zwierząt zmiecione z oceanów i lądów zaraz po uderzeniu asteroidy 66 mln lat temu. Art z New Yorkera, bardzo dobre czytadło które porusza ten i dodatkowe tematy: https://www.newyorker.com/magazine/2019/04/08/the-day-the-dinosaurs-died
Gdyby był zablokowany to ten na pewno działa: https://news.berkeley.edu/2019/03/29/66-million-year-old-deathbed-linked-to-dinosaur-killing-meteor/?T=AU

Nowy i tani biodegradowalny plastik
Połączenie gumy i PHBV (polimeru roślinnego pochodzenia) daje bardzo wytrzymały, łatwo biodegradowalny plastik. Polecam zdjęcie z artykułu.
https://news.osu.edu/study-shows-potential-for-earth-friendly-plastic-replacement/

Fretka w akceleratorze
W 1971 woku naukowcy wsadzili fretkę do akceleratora cząstek… Pomogła im rozwiązać problem konstrukcyjny.
https://www.atlasobscura.com/articles/felicia-ferret-particle-accelerator-fermilab

INNE
W Peru odkryto czworonożnego przodka wieloryba, wygląda jak słodziak.
https://www.inverse.com/article/54611-ancient-whale-four-legs-peru

Badania nad przeciwciałem który targetuje… białko odpowiedzialne za spadek zdolności intelektualnych w podeszłym wieku. I pomogło, przynajmniej w modelu mysim.
https://newatlas.com/stanford-mycroglia-cd22-cognition/59172/

Naukowcy odkryli pierwszy organizm na ziemi który posiada geny odpowiedzialne za produkcję chlorofilu, ale nie fotosyntezuje.
https://www.eurekalert.org/pub_releases/2019-04/uobc-sdf040119.php

#gruparatowaniapoziomu #nauka #ciekawostki #technologia