W miniony tydzień NASA…

W miniony tydzień NASA przeprowadziła audyt postępów prac nad projektami pozostałymi w konkursie do przetargu na księżycowy lądownik misji Artemis.

SpaceX przystąpił do konkursu, prezentując księżycową wersję Starshipa, znacząco zmodyfikowaną w porównaniu z marsjańskim wariantem – miałaby ona m.in. wymagać nowych silników, umieszczonych w wyższej połowie statku (lądowanie na ogniu Raptorów na wchodzi w grę – wzbiłyby one zbyt wielką chmurę pyłu).

W pierwszym etapie największe dofinansowanie od NASA otrzymał jednak zespół, na którego czele stoi Blue Origin.
B.O. może prawdopodobnie być spokojna o wyniki audytu – przed dwoma tygodniami Jeff Bezos pochwalił się na swoim Instagramie udanym odpaleniem silnika BE-7, pisząc:

Oto silnik, który zabierze pierwszą w historii kobietę na powierzchnię Księżyca

Czy fortel Elona z pomalowaniem jednego z nosów Starshipa na biało wystarczy, by SpaceX pozostał w wyścigu?;) Czy NASA da się przekonać, że większy lądownik to lepszy lądownik? Pozostaje czekać do lutego na ogłoszenie wyników audytu i wyłonienie dwóch finalistów konkursu.

pokaż spoiler Gdyby okazało się, że Lunar Starship nie zdąży spełnić wyśrubowanych wymogów NASA dla statków załogowych, można też podsunąć Elonowi plan B – otóż wysiadający z konkurencyjnego lądownika astronauci Artemis mogliby np. zastać już na miejscu Starshipa cargo, przeprowadzającego desant* hermetyzowanych Cybertrucków od Tesli, dla zwiększenia możliwego obszaru eksploracji;) W każdym Cybertrucku powinien znaleźć się kosz słodyczy z liścikiem, że to prezent SpaceX dla każdego z astronautów i mogą oni je zabrać do domu, o ile oczywiście mają miejsce w swoim statku;)

pokaż spoiler *poglądowa wizualizacja desantu: https://i.imgur.com/htBnhLB.jpg

___________________________
Obserwuj tag #texasbocachica dla rzetelnych informacji o programie Starship, moich spekulacji technicznych oraz najświeższych wiadomości z Boca Chica – miejsca powstawania statku Starship i przyszłego „terminalu Ziemia-Mars”.
___________________________
#spacex #nasa #technologia