Z najnowszego wydania…

Z najnowszego wydania Prasówki Technologicznej frontendowcy dowiedzą się co nieco o dobrych metodach uwierzytelniania aplikacji, a backendowcy poznają zalety korzystania z Panda GroupBy w Pythonie. Przyjrzymy się również pierwszej na świecie uczelni w całości poświęconej sztucznej inteligencji.

-> Zapisz się na mirkolistę: https://mirkolisty.pvu.pl/list/kqLmWfjCV96YaWzk
-> AlertTag: #justnewsit

Frontend

1. Jeśli korzystasz z #redux – a szczególnie, gdy zaczynasz przygodę z tą biblioteką – to na pewno zainteresuje Cię oficjalny Style Guide przygotowany przez jego ekipę. Zbiór zawiera rekomendowane wzorce i najlepsze praktyki pisania kodu.

Więcej na ten temat: https://redux.js.org/style-guide/style-guide

2. Uwierzytelnianie to bardzo ważna część developmentu aplikacji. Oczywiście można to zrobić na różne sposoby dobierane pod kątem tego, co tak właściwie chcemy osiągnąć. Dowiedz się, jak tego dokonać przy pomocy Auth0 SPA SDK, #react Context oraz React Hooks.

Więcej na ten temat: https://auth0.com/blog/authenticating-your-first-react-app/?utm_source=reddit&utm_medium=sc&utm_campaign=spasdk_react

3. Vue.js to progresywny framework #javascript, który umożliwia tworzenie eleganckich i efektywnych interfejsów użytkownika. Zdobywa on coraz większą popularność dzięki kilku ciekawym rozwiązaniom. Warto dowiedzieć się co nieco o jego możliwościach.

Więcej na ten temat: https://levelup.gitconnected.com/dev-tips-top-tools-for-vue-js-development-7cf2f71137fe

4. React.js to biblioteka #javascript (a nie framework, jak słusznie uczula autor tekstu), której nie trzeba przedstawiać żadnemu frontendowcowi. Jakie są jednak jej mocne i słabe strony z perspektywy developera, który korzysta z niej od wielu lat?

Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/zalety-wady-reactjs/

5. Zone to świetna biblioteka, która stanowi jeden z ważnych powodów, dla których używanie Angulara jest takie efektywne. Dla maksymalizacji performance’u warto jednak czasami zrezygnować z możliwości, jakie ona oferuje. Dowiedz się, jaki jest na to najlepszy sposób. #angular

Więcej na ten temat: https://blog.bitsrc.io/quantum-angular-maximizing-performance-by-removing-zone-e0eefe85b8d8

Backend

1. Napisz raz, uruchom wszędzie – to hasło przyświecające wielu developerom (z różnym skutkiem). Niedawno Intel uruchomił model programowania nazwany oneAPI, który chce ma spełnić ten ideał w odniesieniu do sztucznej inteligencji. #ai

Więcej na ten temat: https://arstechnica.com/gadgets/2019/11/intels-oneapi-aims-to-unify-ai-code-efforts-across-disparate-hardware/

2. Grupowanie danych to bardzo ważna część utrzymania porządku przy pracy w #python. Dowiedz się, jak najlepiej tego dokonać przy użyciu Panda GroupBy dzięki tutorialowi uzupełniającemu oficjalną dokumentację.

Więcej na ten temat: https://realpython.com/pandas-groupby/

3. Czy warto uczyć się C# w 2020 roku? Nie brakuje głosów, że tak. Poznaj sprawdzone kursy online, które pozwolą Ci poznać tajniki tego języka powstałego na przełomie wieków na zlecenie Microsoftu. #C

Więcej na ten temat: https://javarevisited.blogspot.com/2019/11/top-5-courses-to-learn-c-sharp-in.html

4. Chatboty to bardzo popularna forma komunikacji, szczególnie między przedsiębiorcami a klientami. Niektóre z nich są bardzo proste, a inne używają skomplikowanych algorytmów, by zrozumieć, co się do nich pisze. Poniższy tutorial pozwoli nauczyć się tworzyć chatbota dla WhatsAppa przy użyciu Twilio API i pythonowego frameworka #flask.

Więcej na ten temat: https://www.twilio.com/blog/build-a-whatsapp-chatbot-with-python-flask-and-twilio

5. #java to sprawdzony w bitwie język z ponad dwudziestoletnią historią, podczas gdy Kotlin to stosunkowo nowy gracz na rynku. Jakie są za i przeciw defaultowego używania w projektach każdego z nich? Poniższy tekst powinien rzucić na to nieco światła.

Więcej na ten temat: https://programmerfriend.com/kotlin-vs-java/

Inne

1. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich powstaje uniwersytet dedykowany stricte zagadnieniom związanym z #ai. Na uczelni nazwanej imieniem szejka Mohameda bin Zayeda Al Nahyana będzie można podjąć kierunki związane z uczeniem maszynowym, widzeniem komputerowym i przetwarzaniem języka naturalnego.

Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/jedyna-uczelnia-ai/

2. Informatyka, programowanie i sztuczna inteligencja to ciekawy temat dla filmowców. Poznajcie listę filmów, które ze względu na swoją tematykę powinien obejrzeć każdy specjalista IT.

Więcej na ten temat: https://javarevisited.blogspot.com/2017/12/top-10-computer-programming-and-sci-fi-movies-for-programmers.html

3. Google Stadia, platforma do streamowania gier, o której mówi się od początku roku, niestety rozczarowuje. Systemowi zarzuca się m.in. brak płynnego działania, skromną kolekcję gier do wyboru, a także brak możliwości wydawania komend poprzez Asystenta Google.

Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/google-stadia-rozczarowuje-streaming/

4. Google zredukuje poziom, w którym jego użytkownicy będą targetowani politycznie. Zgodnie z nową polityką będzie możliwe jedynie grupowanie odbiorców ze względu na ich wiek, płeć i kod pocztowy, a wszystkie bardziej szczegółowe informacje nie będą dostępne.

Więcej na ten temat: https://www.theverge.com/2019/11/20/20975054/google-advertising-political-rules-twitter-ban-election-uk-general-2020

5. Badacze ds. cyberbezpieczeństwa wykryli groźną podatność w systemie #android. Potencjalni hakerzy mogli w dość banalny sposób uzyskać dostęp m.in. do nagrywania audio i wideo. Google i Samsung twierdzą, że zneutralizowali zagrożenie na swoich urządzeniach. Nic nie wiadomo o sprzętach innych producentów oraz o potencjalnych ofiarach.

Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/android-nagrywanie-bez-zgody/

———-
#naukaprogramowania #programowanie #programista15k #technologia #informatyk #ciekawostki